İYİ Parti’de kongre ertelenir mi? İşte son kulis bilgileri…

Dicle Canova’nın açıklamaları şöyle: İYİ Parti olağanüstü kongreden vazgeçer mi? Bir erteleme söz konusu olur mu? Olağan kongreye kadar Meral Akşener genel başkanlığında yola devam edilmesi için bir süreç başlatılır mı?” Bu sorulara yanıt aradım. Edindiğim bilgilere göre dün itibariyle genel idare kurulunun toplanması (GİK) ve GİK kararı ile olağanüstü kongrenin ertelenmesi yönünde bazı girişimler olmaya başladı.

GİK’İN TOPLANMASI İÇİN 10 İMZA YETERLİ

GİK’in toplantıya çağırılması için 50 kişilik kurulun yüzde 20’sinin imza vermesi gerekiyor, yani 10 imza yeterli. Toplantının gerçekleşmesi içinse üyelerin yarıdan bir fazlasının katılımı şart, yani 26 kişi. Toplantı çağrısı için imza toplanması yönünde nabız tutulmaya başlandı.

İYİ PARTİ’DE KONGRE ERTELENİR Mİ?

Parti kulislerinde eğer Meral Akşener bu girişime “hayır” demezse GİK’in toplanabileceği konuşuluyor. Olağanüstü kongreyi Akşener ile devam etmek isteyenlerin erteleme yönünde nabız tuttuğu ancak Akşener’in buna geçit vermemesi durumunda sonuçsuz kalacağı belirtiliyor. Diğer yandan işin hukuki boyutu da tartışma konusu. Genel başkana olağanüstü kongre toplama yetkisini parti tüzüğü veriyor. Tüzük büyük kurultayda kabul edilen bir metin dolayısıyla genel başkana olağanüstü kongreyi toplama yetkisi kurultayın verdiği bir yetki. Bu yetkiyi GİK kaldırabilir mi, tartışılan bu. Parti içinde geniş oranda GİK’in bu yetkisi olmayacağını düşünenler var ama bir kısmı da ‘Kurultaydan sonra en yetkili organ GİK. O yüzden kararı geçerli olur görüşünde.

HUKUKEN OLMAZ DİYENLER YSK’YA GİDEBİLİR

Halen adaylık açıklayanların ise bu sürece itiraz edebileceği belirtiliyor. GİK toplansa bile alacağı kararın Koray Aydın başta olmak üzere adaylar tarafından YSK’ya götürülebileceği konuşuluyor. Yani henüz GİK kararı ile erteleme olup olmayacağı net değil ama bunun nabzını tutanlar var.

DERVİŞOĞLU’NA AKŞENER DESTEĞİ

Müsavat Dervişoğlu dün iki dikkat çekici mesaj verdi. Birincisi, ‘Meral Akşener’in desteği beni onurlandırır’ dedi. İkincisi, ‘Bir abi formülü olacaksa iyi parti gemisini limana sağ salim götürmeye talibim’ dedi. ‘Olağan kongrede aday olmak isteyenlerin önünü açarım’ mesajı verdi. Bu mesajların partideki yansımasına da baktım. Akşener’in desteği konusunda parti içinde neredeyse hiç şüphe yok. Milletvekillerini, parti teşkilatından bazı isimleri arayıp ‘Müsavat Dervişoğlu’nun arkasında durun’ dediği öne sürülüyor. Bu süreçte kimse ile özel olarak görüşmedi, görüşmeyi kabul etmedi ancak Müsavat Dervişoğlu ile bir araya geldi. Bu da dikkat çekici bulundu. Hatta Akşener’in Müsavat Dervişoğlu’nun kazanabileceğini görmezse, erteleme için GİK toplantısının önünü açabileceğini iddia edenler var.

DERVİŞOĞLU ‘AĞABEY’ OLABİLİR Mİ?

Abi formülüne gelince… Bu daha çok partideki herkesin üzerinde mutabık kalacağı olağanüstü kongre sonrası, olağan kongreye kadar, geçiş döneminde genel başkan olarak görev yapacak bir isim olmalı görüşünden yola çıkılarak gündeme getirildi. Çoklu adaylarla girilen kurultaydan partinin ağır hasarlı bölünmüş kutuplaşmış olarak çıkabileceği endişesinde olanların aklındaki formül bu. ‘Köprüden önce son çıkış olarak abi formülü’ diyenler var.

“AÇIKLAMASI İNANDIRICI DEĞİLDİ” YORUMLARI VAR

Cihan Paçacı ismi dillendirildi ancak ‘Herkesin üzerinde mutabık kalacağı bir başka isim de olabilir’ deniyor. O noktada dün Müsavat Dervişoğlu’nun ‘Abi formülüne de talibim’ çıkışı dikkat çekti. Ancak bu formülü düşünenler ikna edici bulmadı Dervişoğlu’nu. Çünkü ‘Geçiş sürecinde abi olarak görev yapacak ismin olağan kongrede adaylığını koymayacağını önden ilan etmesi gerekir’ deniyor. Dervişoğlu’nun açıklamasında ‘Ben olağan kongrede aday olmayacağım’ diye bir taahhütte bulunmadığına vurgu yapılıyor.

İYİ PARTİ’DE KONGREDE KAÇ ADAY OLACAK?

27 Nisan’a kadar İYİ Parti’de yeni isimlerin adaylığı da söz konusu olabilir. Aslında düşünen çok. Mesela Erhan Usta, ‘Görev düşerse sorumluluktan kaçmam’ demişti. İYİ Partiyi merkez parti yapma hedefini vurgulamıştı. Kürşad Zorlu, Turan Çömez… Bu isimler de hep potansiyel adaylar olarak konuşuldu ancak olağanüstü kongreye 11 gün kaldı. Hazırlık dönemi için zaman yok kurultayda ancak ve ancak geçmişten beri hazırlananların şansı olabileceği net. Eski teşkilat başkanı olarak Koray Aydın avantajlı bir isim bu konuda. Müsavat Dervişoğlu ile Tolga Akalın’ın da bir önceki kongre sürecinde il kongrelerine dahil oldukları biliniyor. Bu nedenle teşkilat nezdinde ön hazırlığı olan bu üç isim öne çıkıyor. Akşener’in Dervişoğlu’nu desteklemesi de elbette yarışın daha ziyade Koray Aydın – Müsavat Dervişoğlu arasında geçebileceğine işaret ediliyor. 27 Nisan’a kadarki süreçte yeni gelişmeler sonrası yeni değerlendirmeler elbette olacaktır ancak kurultay sonucuna göre bazı isimlerin de şimdiden partiden ayrılma sinyali verdiği kulislere yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x