Airdrop Avcıları Dikkat: Bu Solana DEX, Milyonlarca Token Dağıtacak!

Solana tabanalı DEX Zeta Markets Z token’ı piyasaya sürmeye ve 100 milyon tokeni dağıtmaya hazırlanıyor. Zeta kurucusu Tristan Frizza, token lansmanının ve airdrop’un önümüzdeki ay gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

Solana tabanlı Zeta Markets token çıkaracak: Airdrop da var!

Kripto sürekli ticareti için Solana merkezli merkezi olmayan bir borsa olan Zeta Markets, “yönetişim” tokenı Z’yi piyasaya sürmeye ve yayınlamaya hazırlanıyor. Zeta’nın yaptığı açıklamaya göre, Z tokeninin toplam arzı 1 milyar olacak. Ayrıca proje, %10’u ya da 100 milyonu airdrop yoluyla dağıtacak. Bu %10’un yarısı, platformda devam eden bir puan sistemi olan Z-Score’larına göre belirlenen Zeta’nın aktif traderlarına ve topluluk üyelerine airdrop ile gidecek. Zeta, %1’ini Solana’daki stratejik toplulukların bir parçası olan Zeta kullanıcılarına tahsis edeceğini belirtti. Kalan %4’ünün ise Z staker’lara ödül olarak vereceğini kaydetti.

Zeta’nın kurucusu Tristan Frizza, yaptığı açıklamada plana göre Z’yi Mayıs’ta piyasaya süreceklerini söyledi. Ayrıca, airdrop taleplerinin de o zaman başlayacağını belirtti. Frizza, anlık görüntüyü “önümüzdeki haftalarda” açıklayacaklarını kaydetti. Frizza, Zeta’nın Z için bazı listeleme teklifleri aldığını da ekledi. Ayrıca, şu anda “en iyi borsalardan birkaçı” ile durum tespiti yaptığını açıkladı.

Z, Solana’da oy emanet modeline ‘öncülük’ edecek

Zeta, Z tokeninin Solana’da oy emanet modeline öncülük edeceğini söyledi. Bu, Curve’ün Ethereum’da öncülük ettiği model. Curve’deki oy emanet modeli, Kriptokoin.com’dan bildiğiniz üzere, CRV holderlarının oy gücü kazanmak için tokenlarını belirli bir süre boyunca kilitlemelerine veya emanet etmelerine olanak tanıyor. Holderlar, CRV tokenlerini ne kadar uzun süre emanette tutarsa, oylama gücü de o kadar artıyor. Bu sistem, paydaşları uzun vadede Curve protokolüne fayda sağlayacak kararlar almaya teşvik ediyor.

Frizza, “Genel önerme, token stake edenlerin daha uzun süre stake ederek katlanarak daha fazla oylama gücü ve token ödülü alacağıdır” dedi. Zeta, token lansmanının ardından, Z’nin toplam arzının %30’unun yapıcı ve alıcı traderları teşvik etmeye yönelik olacağını söyledi.

Zeta, Solana L2’yi piyasaya sürecek

Token lansmanından sonra Zeta, bu yıl bir Solana Katman 2 rollup’ı yayınlamayı planlıyor. Frizza, “Esasen, ilk DeFi Katman 2’yi Solana üzerine inşa ediyoruz. Solana’yı yalnızca mutabakat ve DA [veri kullanılabilirliği] katmanı olarak kullanacak.” dedi. Ayrıca, şu hususların altını çizdi:

Bu da benzer Ethereum rollup’larına kıyasla daha hızlı mutabakat süreleri ve daha ucuz DA maliyetleri elde etmemizi sağlamayı amaçlıyor. Merkezi borsalarla karşılaştırılabilir son derece yüksek performanslı bir borsa oluşturmamızı sağlıyor. Ayrıca, benzer şekilde şu anda Solana Layer 1’de yaşadığımız tıkanıklık sorunlarını hafifletiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x